מה ההבדל בין הסוגים השונים של כתרי השיניים?

ל השן, אשר נראה לעין. טיפול "כתר", הוא טיפול דנטלי שמטרתו לחזק שן שנחלשה או שנפגעה מסיבה כלשהי. הכתר המלאכותי נועד לתגבר את כתר השן הטבעי (שלעתים נקרא גם "כותרת השן"). כתר שיניים מגיע בסוגים שונים, שמתאימים לצרכים שונים. ישנו למשל כתר זרקוניה או כתר חזק במיוחד מסגסוגת מתכתית. ננסה להסביר מעט על סוגי הכתרים השונים ועל יתרונותיו של כל אחד מהם.

כתר שיניים יצוק וציפוי חרסינה

כתר שיניים בסיסי ביותר וחזק מאוד הוא כתר יצור. הוא עשוי מתכת ללא כל ציפוי (כלומר שהכתר הוא עצמו בצבע המתכת או בצבע זהב אם הכתר נוצק מזהב). הכתר "עושה את העבודה" ושומר על השן, אבל הוא לא נותן מענה אסתטי לבעיה. כדי לפתור את הבעיה הזו, הומצא כתר חרסינה. החרסינה, שמזכירה במרקם ובצבע את מראה השן הטבעית, מורכבת על גבי המתכת, וכך משלבת את יתרונות הכתר היצוק עם האסתטיקה שמאפשרת החרסינה. כתר חרסינה הוא נפוץ ביותר.

מהו כתר זרקוניה?

התפתחויות טכנולוגיות בתחום רפואת השיניים, איפשרו לרופאים ליצור כתר מסוג חדש, שעשוי אך ורך מחרסינה, ללא כל שימוש במתכת. כתר כזה נקרא כתר זרקוניה. כתר כזה הוא פחות חזק מכתר מתכת שעליו הולבשה חרסינה, אך הוא נותן מענה אסתטי מושלם לבעיה הדנטלית. משום כך, כתרי זרקוניה לרוב ימוקמו בשיניים קדמיות, שם הנראות גדולה יותר וחשוב יותר להקפיד על המראה הטבעי של השיניים. חידושים טכנולוגיים מאפשרים להשתמש בכתרים אלו גם בשיניים אחוריות.

יתרונותיו של כתר חרסינה

מלבד היתרונות האסתטיים של כתרי חרסינה וכתרי זרקוניה, ישנם גם יתרונות רפואיים. כתרי המתכת גורמים לאנשים מסוימים לגירוי בחניכיים, לעומת החרסינה שלא גורמת למצבים כאלו. החרסינה גם אינה משנה צבע לאורך השנים, כיוון שהיא לא סופגת חומצות וצבעי מאכל. על סוג הכתר חשוב להחליט בשיתוף עם רופא השיניים המטפל, כדי לקבל מענה רופאי ואסתטי גם יחד.

 

עיצוב אפיון ותכנות האתר www.site4rent.co.il
אתר זה מקודם על ידי עפר שקרון, התכנים באתר נכתבו בסיוע הצוות של כתיבת מומחים