מה הוא טיפול שורש

ן לבצע אותם אפילו בלי ההרדמה המקומית. עד לפני המצאת טיפולי השורש, עקירות שיניים היו הדרך היחידה לטפל בשיניים עם זיהום חיידקי חמור, ולכן מדובר על טיפול מציל שיניים. כמו כל דבר, חוסר הידיעה הוא הגורם המאיים ביותר, לכן ננסה להסביר כמה שיותר על התהליך.

מדוע נדרשים טיפולי שורש?

ראשית, נסביר כי השן בנוייה ממספר שכבות הגנה, שבנויות מעל מוך השן, שנמצא במרכזה. המוך מוביל אל שורש השן שמחובר לעצם הלסת. טיפולי שורש נדרשים כאשר עששת חדרה דרך שכבות ההגנה והגיעה אל המוך. הטיפול נועד להוציא את הזיהום ולסתום את האזור בחומר מיוחד, לפני שהעששת תגיע לעצם הלסת ותגרום לבעיות חמורות שדורשות טיפולים בהיקף גדול יותר. טיפול שורש מוצלח יכול למנוע השתלת שיניים ולמעשה להציל שן נגועה מעקירה או מנשירה.

כיצד בדיוק מתבצע טיפול שורש?

כאמור, אנחנו רוצים להימנע מביצוע עקירות שיניים, ולכן נרצה להשאיר את השן בריאה לחלוטין. השלב הראשון בטיפול שורש הוא קדיחה בשן כדי שנוכל לנקות אותה. לאחר מכן מסולק מוך השן הנגוע בעששת, ותעלות שורש השן מנוקות גם הן. לאחר שכל החיידקים הוסרו, ממולאת השן בחומר איטום מיוחד שימנע התפתחות חיידקים בעתיד. לסיום, השן נסתמת באמצעות סתימה רגילה. טיפולי שורש עשויים להשתנות ממקרה למקרה, בהתאם לחומרת המצב, אך אלו השלבים הרגילים.

מקרים שמחייבים עקירות שיניים או השתלת שיניים

במקרה שהזיהום חדר מעבר לשורש השיניים, אל עצם הלסת, יתכן שלא תהיה ברירה אלא לעקור את השן. התקדמות משמעותית בתחום האורתודנטיה הביאה לכך שגם המצב הקיצוני הזה הוא בר פתרון. השתלת שיניים אפשרית במקום שבו יש מספיק עצם בריאה להחדיר אליה את השתל הדנטלי. במקרה שאין מספיק עצם, ישנה אפשרת לבצע ניתוח הרמת סינוס, במהלכו מחדירים עצם אל חלל הלסת, ולאחריו ניתן להחדיר את השתלים הדנטליים.

 

עיצוב אפיון ותכנות האתר www.site4rent.co.il
אתר זה מקודם על ידי עפר שקרון, התכנים באתר נכתבו בסיוע הצוות של כתיבת מומחים